Isole Eolie

Liparské ostrovy (Isole Eolie) je označení pro souostroví 7 malých ostrovů o celkové rozloze 116,4 km2 v Tyrhénském moři severně od Sicílie. Ostrovy zapsané od roku 2000 na seznamu památek UNESCO jsou staré přibližně 350 000 let. Jedná se o vrcholky sopek vyčnívající nad hladinu moře z podmořského útesu. Největší zajímavostí je vulkanická činnost, zejména na ostrovech Stromboli a Vulcano. Pobřeží všech ostrovů je členité, plné strmých útesů skrývajících spoustu jeskyní a skalních ostrůvků. Liparské ostrovy nabízejí ideální podmínky pro potápění a šnorchlování v průzračně čistém moři. Slunečné pláže jsou pokryty jemným černým pískem.

Ostrovy byly poprvé osídleny koncem neolitu v 6. století př. n. l., ve středověku zde našli útočistě piráti. V současné době slouží ostrovy jako letní sídla pro turisty.

 

Doprava

Ze Sicílie se na Liparské ostrovy dostanete pravidelnými linkami z přístavu Milazzo. Využít lze i nepravidelné spoje z přístavu Palermo nebo italské Neapole
Mezi jednotlivými ostrovy fungují pravidelné trajektové linky nebo křídlové čluny Aliscafo, pohybující se prostřednictvím vztlaku. Na ostrovech Lipari, Salina a Vulcano funguje autobusové doprava. Na ostatních ostrovech, kde nejsou ani silnice, jsou jediným dopravním prostředkem soumaři.
 
 

Vulcano

Ostrov o rozloze 21 km2 se třemi vyhaslými sopkami, na kterém žije 400 obyvatel. Krajina je téměř nedotčená současností, uchvátí vás kvetoucími oleandry, fíkovníky, kaktusy a maškáty. Užít si zde můžete přírodní bahenní koupel. 300 metrů od přístavu najdete sirné bahno s bublinkami sirovodíkových výparů, kterému se přisuzují zázračné účinky. 
Dalším lákadlem na tomto ostrově je výstup k 391 m vysoké hraně Grand Cratere vyhaslé sopky La Fossa di Vulcano, porostlé krystalky síry.  Na jihu ostrova se nachází skalní hroby Grotta dei Rossi. K zajímavostem patří i Koňská jeskyně, Muší jeskyně či bizarní skalní útvary v Údolí příšer. Na okraji ostrova se nachází Venušino jezírko, které je ohraničeno útesem.
 
 

Lipari

Největší ostrov celého souostroví o rozloze 37,3 km2 obývá 10 500 obyvatel a je ideálním výchozím místem pro poznávání všech ostrovů. Na ostrově najdete 12 vyhaslých sopek, jejichž řídká láva ztuhla v obsidián (černé sopečné sklo). Po dlouhém schodišti Via Concordato v hlavním městě Lipari se dostanete do místní citadely ze 16. století. Nachází se zde Museo Archologico Eoliano. Jižně od města se nachází observatoř monitorující seismickou a sopečnou činnost Středomoří. Velké oblibě se zde těší šnorchlování a potápění v průzračných vodách mezi ostrovy.
 
 

Stromboli

Nejznámější ostrov o rozloze 12,2 km2, na kterém žije 360 obyvatel je tvořen symetrickým sopečným kuželem. Sopka je vysoká 924 m a byla do nedávna nejaktivnější sopkou na světě. V současné době sopka pouze dýmí. Výstup ke kráteru je možné absolvovat pouze za příznivých podmínek. Vzhledem k  sopečné aktivitě jsou na ostrově pouze 2 vesnice - Stromboli a Ginostra. Nedaleko ostrova leží ostrůvek Strombolicchio s majákem.
 
 

Panarea

Nejmenší a zároveň nejstarší ostrov celého souostroví o rozloze 3,4 km2 obývá 270 obyvatel. Ostrov je podélně rozdělen na dvě části.  Sever a západ ostrova je tvořen členitým pobřežím s malebnými formacemi ztuhlé lávy. Na jihu vystupuje poloostrov Capo Milazeese, kde se nachází vesnice z doby bronzové s obydlími ze 14. století př. n. l. a velice atraktivní útesy lemující tyrkysově modrou zátoku Cala Giunco.
 
 

Salina

Autonomní ostrov o rozloze 27 km2 se 4 000 obyvateli se osamostatnil v roce 1867. Povrch tvoří šest sopečných kuželů. Nejvyšším místem ostrova a zároveň celého souostroví, je sedlem spojený dvojitý vrchol sopečného kráteru Monte Fossa delle Felci 962 m. n. m., pokrytý hustým jehličnatým lesem. Pěstují se zde olivy, kapari a vinná réva - Malvasie
 
 

Filicudi

Nejvzdálenější ostrov, na kterém žije 160 obyvatel má rozlohu 9,5 km2. V jižní části, na poloostrově Capo Graziano najdete základy kruhových staveb a vykopávky z doby bronzové. Na západním pobřeží můžete obdivovat krápníkovou jeskyni Grotta del Blue Marino.
 
 

Alicudi

Ostrov o rozloze 5,2 km2, na kterém žije 130 obyvatel, je tvořen vyhaslou sopkou Filo dell' Arpa vystupující 675 m. n. m. Na její vrchol se dostanete za 2 hodiny. Pobřeží tvoří strmé útesy a pohyb po ostrově zajišťuje několika kilometrová soustava schodišť.
 
Objevte krásu ostrovů ze sedla soumara.