Kos

Hippokratův ostrov - egejská perla plná historie a vegetace - ostrov plný koz
 
 
Třetí největší ostrov Dodekanéských ostrovů v Egejském moři má rozlohu 290 km2 a žije zde 33 tisíc obyvatel. Nížinatý ostrov, po jehož celé délce jihovýchodní části prochází pohoří Dikeos s nejvyšší horou Dikaios (846 m.n.m.) nabízí vyžití nejen pro milovníky adrenalinových vodních sportů, cyklovýletů a pěších túr. Nabídka místních služeb uspokojí vyznavače ležení u hotelových bazénů i gurmány, kteří si přijdou na své v tradičních řeckých restauracích.
 
 

Doprava

Na řecký ostrov Kos se můžete dostat letadlem na Hippokratovo mezinárodní letiště u malého městečka Antimachia ležící v centrální části ostrova. Z letiště vedou silnice do ostatních částí ostrova. Hlavní město Kos je od letiště vzdáleno 25 km. Z letiště se dostanete taxíkem, autobusem nebo půjčeným autem.
 
Spojení z řecké pevniny zajišťují i pravidelné lodní linky z přístavu Pireus. Lodní spojení je zajištěno i z nedalekého města Bodrum ležícího v Turecku.
 
 

Počasí

Křišťálově čisté pláže tohoto ostrova jsou považovány za nejkrásnější a nejčistší z celého Řecka. Nepřeplněné písčité pláže severní návětrné strany ostrova jsou omývány díky větru velkými vlnami. K nejznámějším plážím patří pláž Lambi, Agios Fokas s termálními prameny bohatými na síru, Camel Beach, Paradise a nekonečné pláže v Tigaki.
 
 

Slavnosti

Choirosfagia

Gastronomická a taneční tradice spojená s porážkou prasat se koná v říjnu a měla by trvat tři dny.
 
 

Hippokratův festival

Festival plný hudby, tance, dobrého jídla a tradičních divadelních představení se koná od července do září.
 
 

Historie

Archeologická naleziště s odkrytými stavbami z helénistického období dokazují, že ostrov byl obýván již od starověku. Kos je rodištěm Hippokrata (460 - 377 př. n. l.), otce moderní medicíny, který založil první léčebný chrám ve vesnici Asklepio. Po rozdělení Římské říše v roce 395 se ostrov Kos stal součástí Byzantské říše. Obyvatelé se živili obchodem s hedvábím, vínem a parfémy. Řekové o ostrov bojovali postupně s Benátčany, Johanity, Turky, Italy, Němci a nakonec s Brity.
7. března 1948 se ostrov konečně osamostatnil a byl předán společně s dalšími dodekanéskými ostrovy po 600 letech zpátky Řecku. Dnes převážnou část ekonomiky tvoří cestovní ruch a zemědělství.
 
 

Zajímavá místa na ostrově

Kos

Hlavní a největší město ostrova, v němž žije polovina obyvatel celého ostrova, leží na východním pobřeží. Nachází se zde muzea, historické památky, městské parky a tržnice. Téměř všechny kostely jsou zasvěceny sv. Janu. Kostely jsou skromné a jednoduché.
 
 

Kefalos

Horská vesnice se zachovalým antickým divadlem, typickými úzkými uličkami a kamennými domy. Městečko leží v malebné krajině, ze které je výhled na celé pobřeží. Stejnojmenný poloostrov Kefalos je protkán turistickými stezkami a vyhlídkovými místy. Nedaleko od města se nachází jeskyně Aspi Petra v bílých skalách na hoře Zini.
 
 

Pyli

Novořecká vesnice uprostřed olivových hájů s typickými řeckými domy, tzv. Pyliotito Spiti. Za návštěvu stojí Busstop Gallery.
Nedaleko od vesnice, na vrcholku skal se nachází zřícenina byzantského hradu z 11. století. O Pyli se hovoří jako o městě duchů. Původní osada Paleo Pyli zanikla v roce 1830, kdy po epidemii cholery zcela zanikla.
 
 

Zia

Horská vesnička nad obcí Asfenidou se spoustou obchodů a restauracemi je ideálním výchozím bodem pro zdolání vrcholu Dikeos. Kromě vodního mlýnu a několika kostelů stojí za návštěvu Positive Shop.
 
 

Antimachia

Vesnice nedaleko letiště upoutá pozornost nejen tradičním větrným mlýnem, ale především pevností impozantních rozměrů zasvěcené sv. Janu.
 
 

Plaka Forest

Nedaleko vesnice Antimachia se nachází přírodní park, jehož hlavní dominantou jsou pávi. Spojení exotiky a odpočinku v borovém lese láká k nekonečným procházkám. Místní obyvatelé sem jezdí na pikniky.
 
 

Alykes

Přírodní rezervace kolem slaného jezera nabízí v jarním období možnost pozorovat planeňáky a další ptactvo. V nedalekém ranči si můžete rezervovat projížďku na koních po okolí rezervace. V blízké vesnici Tigaki se kromě nekonečných pláží nachází tradiční turecké lázně.
 
 

Kastri

Skalnatý ostrůvek Kastri s kaplí Agios Nikolaos se nachází přímo naproti pláži v Kefalosu. Na jeho vrcholu leží pozůstatky hradu, který sloužil jako ochrana zálivu před piráty.
 
 
 
Fascinující ostrov, kde se k vám budou chovat jako k místním.